Francúzsko – slovenská spolupráca v oblasti jadrovej energetiky:
Zimný seminár "Introduction to Safety"

V dňoch 7.2.-10.2 2011 sa v rekreačnom zariadení VÚJE Trnava a.s. "Zelený dom" v Demänovej koná Zimný seminár na tému "Introduction to Safety". Seminár je v poradí už štvrtou úspešnou akciou uskutočnenou v rámci spolupráce Veľvyslanectva Francúzskej republiky v SR zastúpeného Oddelením pre spoluprácu a kultúrnu činnosť a Katedrou jadrovej fyziky a techniky FEI STU v Bratislave. Účastníkmi seminára budú 15 diplomanti a doktorandi FEI STU a 8 mladých pracovníkov VÚJE a.s. Trnava, UJD SR, Slovenské elektrárne, a.s. a Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS), a.s. Bratislava. Počas seminára odznie množstvo zaujímavých prezentácií slovenských a francúzskych odborníkov, ktoré zahŕňajú širokú škálu problematiky bezpečnosti jadrových elektrární. Súčasťou akcie sú aj lyžiarske popoludnia, ktoré vzhľadom na atraktivitu prostredia určite ocenia mnohí účastníci.

napísali o nás:

Francúzsky veľvyslanec otvoril seminár o nukleárnej bezpečnosti

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Veľvyslanec Francúzskej republiky v SR Jean-Marie Bruno otvoril dnes popoludní v Liptovskom Mikuláši - Demänovej medzinárodný seminár o nukleárnej bezpečnosti. Hlavným organizátorom stretnutia renomovaných expertov z viacerých štátov, ale najmä nastupujúcej generácie slovenských odborníkov je Katedra jadrovej fyziky a techniky Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.

Práve naše dve krajiny, Francúzsko s takmer 80 a Slovensko s viac ako 50-percentným podielom, sú výborným príkladom využívania jadrovej energie. Jej zásluhou sme sa zbavili závislosti na fosílnych zdrojoch, ktoré výrazne znečisťujú ovzdušie. Jadrová energetika má budúcnosť, musíme však v prvom rade dbať na bezpečnú prevádzku všetkých zariadení. Preto podporujeme organizovanie takýchto odborných stretnutí, uviedol pre TASR Bruno.

Dlhodobé úsilie o neustále zlepšovanie bezpečnosti jadrových elektrární zdôraznil aj Vladimír Slugeň zo STU. Dôkladne analyzujeme hypotetické prípady havárií, hoci sú veľmi nepravdepodobné. Černobyľská tragédia sa v minulosti používala ako príklad hrozby a dôvod odmietania jadrovej energetiky, no dnes je to naopak, lebo odvtedy sme už 25 rokov nezaznamenali žiadnu ďalšiu negatívnu skúsenosť, skonštatoval Slugeň.

Zároveň podčiarkol obrovský príspevok jadrovej energetiky k zvyšovaniu kvality životného prostredia. Napríklad iba v rámci Európy to predstavuje ušetrenie približne rovnakého množstva exhalátov oxidu uhličitého, aké vyprodukujú všetky dopravné prostriedky pohybujúce sa po starom kontinente na báze ropných derivátov, dodal úradujúci predseda Slovenskej i Európskej nukleárnej spoločnosti.

–––
denník SME - 7. 2. 2011
© 2011 Petit Press